Вплив сонця на шкіру
Засмага — це потемніння шкіри внаслідок вироблення пігменту меланіну клітинами нижнього шару епідермісу, які називаються меланоцитами, під впливом ультрафіолетових УФ променів, що їх активують.
Ультрафіолет бере участь у природному синтезі вітаміну D та ендорфінів у шкірі, тому приносить користь здоров’ю людини.
Але в нашому регіоні дози ультрафіолету, які ми отримуємо під час повсякденного життя, цілком достатньо для вироблення цих речовин. Тому немає потреби в засмаганні, адже шкода від ультрафіолетового випромінювання накопичується з часом і збільшує ризик виникнення меланоми та раку шкіри.
Не все УФ випромінювання сонячного світла потрапляє на Землю. Більшість його поглинається атмосферою, але два види УФ променів – типу А (УФА) та типу В (УФВ) — досягають поверхні Землі. УФА-промені мають довшу довжину та пов'язані зі старінням шкіри та запаленням і можуть призвести до раку шкіри. УФВ-промені коротші, вони спричиняють опіки шкіри. УФВ є основним фактором мутації клітин шкіри, що викликає рак шкіри.
Засмагу можна отримати як під впливом природного ультрафіолету, так і штучного, засмагаючи у солярії, проте небезпеку несуть обидва методи.
Тому, якщо з певних причин вам потрібно мати засмаглий вигляд, краще використовувати спеціальні креми з автозасмагою. Вони містять активну речовину дигідроксіацетон, який реагує з повітрям і амінокислотами в поверхневому (роговому) шарі шкіри та викликає процес потемніння. Автозасмага поступово зникає, оскільки клітини шкіри на верхньому шарі природним чином відшаровуються (злущуються).
Солярії та рак шкіри
У 2009 році Міжнародна агенція ВООЗ з вивчення раку класифікувала вплив ультрафіолетових пристроїв для засмаги (соляріїв) як канцерогенний для людини.
Солярії викликають такі самі пошкодження шкіри, як і природний ультрафіолет, зокрема збільшують ризики виникнення меланоми та раків шкіри, сприяють фотостарінню шкіри.
Надмірне опромінення УФ-променями несе серйозні ризики для здоров’я, включаючи атрофію (стончення зі зменшенням колагену та еластину), виникнення пігментації (так зване, солярне лентіго) та зморшок.
А головне — ультрафіолетове випромінювання пов’язане з трьома найпоширенішими типами раку шкіри: базально-клітинним раком, плоскоклітинним раком та меланомою шкіри.
Ризик розвитку меланоми збільшується в 1,4 рази при періодичних відвідуваннях солярія і в 2 рази при регулярних відвідуваннях понад 10 разів. Ризик розвитку раку шкіри зростає в 1,5 рази.
Чим раніше людина почала користуватись соляріями або засмагати на сонці, тим більше вірогідність виникнення раку шкіри протягом наступного життя. В багатьох країнах до 18 років користування соляріями заборонено.
Дерматоонкологи вважають, що безпечних доз засмаги в солярії не існує. В країнах, де лімітується тривалість сеансу перебування в солярії, ці дії спрямовані скоріш на попередження опіку шкіри. Але навіть якщо опіку не відбулося, УФ опромінення все одно має негативний вплив на шкіру шляхом пошкодження ДНК.
Регулювання діяльності соляріїв
Лікування меланоми та раків шкіри є досить дороговартісним, особливо це стосується III-IV стадій хвороби. Тому ми мусимо зробити все для того, щоб знизити ризики виникнення цих захворювань в нашій країні.
Одним з таких шляхів може стати обмеження або заборона користування соляріями в Україні.
На сьогоднішній день в 3 країнах – Австралія, Бразилія та Іран – існує повна заборона на комерційні солярії.
В 24 країнах заборонено використання солярію до 18 років, наприклад, в Норвегії це зробили ще у 1983 році. Крім того, в деяких країнах існують обмеження щодо людей з І фототипом шкіри. Перед користуванням солярієм клієнтам надають письмову інформацію щодо ризиків виникнення меланоми та раків шкіри та просять підписати інформовану згоду, в якій клієнт підтверджує, що він ознайомлений з можливими ризиками та усвідомлює їх.
Наприклад, завдяки впровадженню політик за останні 10 років використання соляріїв в США скоротилося на 70% серед підлітків і на 35% серед дорослих.